Ogród jak marzenie?

Piękny ogród to marzenie wielu posiadaczy zarówno dużych, jak i małych terenów przydomowych. Większa posesja daje wiele możliwości jednak wymaga od właściciela przemyślanego zaplanowania, co wiąże się z właściwym wyborem roślin. Laikowi jest trudno samodzielnie zrealizować takie zadanie, dlatego najlepiej skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Zanim jednak zapadnie decyzja o wyglądzie ogrodu, dobrze jest poznać świat roślin najlepiej odnajdujących się w naszym klimacie. Na stronie drzewa.com.pl firma Szkółka roślin Piotr Konieczko stworzyła kompendium wiedzy bardzo przydatne początkującemu ogrodnikowi. Bogaty asortyment roślin pozwala wybrać coś najlepiej pasującego do wyobrażeń o przyszłej roślinnej oazie.


Przed rozpoczęciem projektowania ogrodu dobrze jest zastanowić się jak forma będzie najbardziej odpowiadała gustom domowników. Czy będzie to ogród owocowy, gdzie główną rolę będą odgrywały drzewa i krzewy dostarczające smakowitych owoców? Ostatnio ten typ zagospodarowania przestrzeni nie był zbyt popularny, ale coraz częściej wraca się do starych form ogrodów prababek. Tym bardziej ,że coraz większe znaczenie zyskują stare odmiany drzew owocowych.
Najciekawsze ogrody to mieszanina drzew liściastych, iglastych i krzewów. Pełnią funkcję ozdobną przez cały rok. Zimozielone iglaki dodają przestrzeni kolorów w okresie zimowym, kiedy reszta zamiera. Drzewa i krzewy iglaste nie są jednolitej barwy, wśród nich występują również różnice kolorystyczne, co dodaje ogrodowi niespotykanego uroku. Krzewy liściaste znakomicie sprawdzają się w niższych partiach ogrodu, gdzie są elementem ozdobnym, zasłaniającym gołe pnie większych nasadzeń.


Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ogrody różane, które są dużym wyzwaniem dla ogrodników, ze względu na wymagania glebowe i atakujące je szkodniki. Uprawa róż wymaga większej wiedzy i nie zawsze wskazana jest dla początkujących ogrodników. Jednak efekty są wynagradzają całkowicie włożony wysiłek. Okres kwitnienia róż jest dość długi, dlatego pięknymi kwiatami można się cieszyć od wiosny aż do późnej jesieni.
Nasadzenia złożone z bylin i traw wymagają przygotowania nie tylko odpowiedniej gleby, ale również właściwego miejsca, gdzie rośliny będą się dobrze czuły i odwdzięczą się wspaniałym kwitnieniem. Rabaty z bylinami wymagają dużo pracy, ale rozrastające się szybko rośliny pomagają zagaić chwasty. Największym odkryciem ostatnich lat są ozdobne trawy. Znakomicie harmonizują się z innymi roślinami w ogrodzie. Mogą rosnąc w grupie lub pojedynczo, gdyż same w sobie są bardzo dekoracyjne. Piękne kłosy malowniczo kołyszą się na jesiennym wietrze, kiedy ogród powoli zamiera. Doskonale wyglądają jako ozdoba nawet w zaśnieżonym zimowym ogrodzie. Są łatwe w uprawie i w większości przypadków doskonale zimują w glebie.
Oddzielnym zagadnieniem są rośliny przeznaczone na żywopłoty, którymi obsadzane są posesje, aby chronić się przed hałasem, czy wścibstwem sąsiadów. Obecnie na rynku polskim jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gatunków iglastych i liściastych, które dzięki zwartej budowie i szybkiemu wzrostowi doskonale służą jako żywopłot.


Na stronie drzewa.com.pl jest dużo interesujących roślin, które świetnie odnajdą się w małych i dużych ogrodach. Dzięki informacjom, które udziela firma Szkółki Konieczko można uniknąć wielu błędów przy nasadzeniach. Warto poczytać przed podjęciem decyzji o ogrodzie, ponieważ nie wszystkie rośliny będą dobrze się czuły w zastanym środowisku, dlatego należy sprawdzić stan gleby przed rozpoczęciem uprawy.

1 komentarz:

Drogi czytelniku,dziękuję za przeczytanie tego wpisu,mam nadzieję że podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu.
Zapraszam również na Facebook : https://www.facebook.com/lekkostrawny/
Na blogu przede wszystkim ważne tematy z kategorii :
- Dom
- Rodzina
- Zdrowie
- Męskie sprawy
ZAPRASZAM

Copyright © 2012 Lekkostrawny - Dom i Ogród - Blog , Blogger