Karp - Na zdrowie? #karpiujemy

Karp jest rybą słodkowodną, żyjącą w zbiornikach śródlądowych. Przez wiele lat był obecny na stołach tylko w okresie bożonarodzeniowym, ze względu na tradycyjne potrawy wigilijne. Tymczasem karp jest bardzo zdrową rybą, dostarczającą wysokojakościowego białka, witaminy D, kwasów omega 3 i omega 6, fosforu, potasu i żelaza. W porównaniu do ryb morskich jest to faktycznie dużo mniejsza dawka wartościowych składników. Natomiast patrząc na mięso zwierząt rzeźnych spożywane dużo częściej, karp ma wyraźną przewagę w zawartości składników odżywczych. Jest to ryba średnio tłusta, której mięso zawiera witaminy i minerały korzystnie wpływające na organizm człowieka. Spożywany regularnie poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, tym samym zmniejsza ryzyko zawału. Wspomaga również pamięć i działa na zwiększenie odporności organizmu.


 

 

Dlaczego karp zajmuje poślednie miejsce w naszym jadłospisie?

Jest taki zdrowy, łatwo dostępny, ale wręcz nieobecny na polskich stołach. Karp jest rybą bardzo wymagającą od konsumenta. Posiada dużo ości, a nie wszyscy potrafią jeść karpia, smakować jego mięso i nie denerwować się pracowitym oddzielaniem go od ości. Jest to dość uciążliwy proces i dlatego konsumenci zniechęcają się do spożywania karpia. Sam proces jedzenia nie jest szybki, trzeba się nad nim skupić i powoli wyłuskiwać smakowite kawałki. W związku z tym ta ryba najczęściej gości podczas uroczystych obiadów, kiedy ucztujący mogą poświęcić chwilę czasu na skupienie.

Co można na to poradzić?

Polscy hodowcy dążą do tego, aby karp był naszym produktem narodowym. Zrzeszają się w grupach nastawionych na hodowlę proekologiczną. Karp z takiego chowu przez trzy lata żyje w stawie, gdzie nie ma dużego zagęszczenia. Ryba jest dokarmiana ziarnem, a wraz ze wzrostem zmienia mu się środowisko na większe, by mógł się lepiej rozwijać. W momencie odłowu karp jest kierowany do płuczki, w celu gruntownego oczyszczenia, dzięki czemu mięso jest znacznie delikatniejsze. Barwa mięsa karpia jest uzależniona od dna zbiornika, w którym żeruje, jaśniejsze jest, jeśli dno piaszczyste, ciemniejsze w przypadku większego zamulenia.

Organizacja Slow Food propagująca tradycyjne, zdrowe produkty lokalne, zwróciła uwagę na karpia, który w polskiej regionalnej kuchni zajmuje wysoką pozycję. Jest to ryba, która źle znosi sztuczne tuczenie, dlatego w związku z jej specyfiką można liczyć na zdrowy produkt. Podejmując jednak decyzję o zakupie karpia hodowlanego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego pochodzenie i wybierać rybę sprawdzoną, ale nie zawsze tą najtańszą. Dobrze jest zapytać o zasady chowu. Hodowcy posiadający certyfikację chętnie udzielą szczegółowych informacji #karpiujemy

Statystyczny Polak spożywa w ciągu roku 12,5 kg ryby. W porównaniu do obywateli Europy jest to dość mizerny wynik. Niebagatelny wpływ na tak niski wynik ma cena ryb zarówno śródlądowych, jak i morskich. Drugim niezwykle ważnym czynnikiem zniechęcającym Polaków do konsumpcji ryb jest trudny dostęp do świeżych produktów. Karp powinien być najlepszym rozwiązaniem, patrząc zarówno na cenę, jak i wartości odżywcze.

Więcej informacji na temat karpia oraz ciekawych przepisów znajdziecie na stronie: https://www.karpiujemy.pl/

2 komentarze:

Drogi czytelniku,dziękuję za przeczytanie tego wpisu,mam nadzieję że podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu.
Zapraszam również na Facebook : https://www.facebook.com/lekkostrawny/
Na blogu przede wszystkim ważne tematy z kategorii :
- Dom
- Rodzina
- Zdrowie
- Męskie sprawy
ZAPRASZAM

Copyright © 2012 Lekkostrawny - Dom i Ogród - Blog , Blogger