I Ty możesz zostać handlowcem! Prawda czy fałsz?

Handlowiec to zawód dla wytrwałych. Oczywiście możesz się z tym stwierdzeniem zgodzić bądź nie, ale sam przyznaj – z pewnością jest to profesja, w której łatwo można się wypalić.


Trudne początki

Skąd wzięło się negatywne nastawienie do pracy handlowców? Może sam pamiętasz, a może znasz to z opowieści - kiedyś byli oni kojarzeni jedynie z osobami chodzącymi od mieszkania do mieszkania i wciskającymi ludziom produkty, których oni nie potrzebowali. Zła sława, która okryła ten zawód sprawiła, że handlowiec kojarzył się wyłącznie z osobą nachalną, przed którą trzeba zamykać zamki na cztery spusty. Całe szczęście – czasy się zmieniły i obecnie dużym nietaktem byłoby porównywanie handlowca do domokrążcy.

Handlowiec – kto to taki?

W dzisiejszych czasach śmiało można powiedzieć, że handlowiec to nikt inny, jak profesjonalny doradca. Charakteryzuje go przede wszystkim doskonała znajomość branży i technik sprzedaży, elokwencja oraz nadzwyczajnie rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Powinien on być ekspertem w specjalności, którą reprezentuje, a przede wszystkim jego aparycja i umiejętność autoprezentacji powinny ułatwić mu drogę do zdobycia zaufania klienta.

Tylko czy aż tyle?

Pomyślisz – bułka z masłem, a ja szybko sprowadzę Cię na ziemię. Oczywiście, że to nie wszystko! Podobne, pożądane w tym zawodzie umiejętności można wymieniać godzinami, ale nic nie jest tak ważne jak motywacja wspierana entuzjazmem. Idealny handlowiec powinien wierzyć w swój produkt i być przekonany, że to właśnie jego oferta będzie dla klienta najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Dlatego, że nic nie podkręca wiarygodności oferty, jak pozytywne nastawienie do produktu.

Pieniądze muszą się zgadzać!

Nikt z nas z pewnością nie chce pracować za półdarmo, to oczywiste. Problem pojawia się w momencie, kiedy pieniądze to jedyna motywacja, która nadaje sens naszej pracy. Ciężko robić coś czego się nie lubi, nie uważasz? W pracy handlowca bardzo często wynagrodzenie uzależniane jest od osiąganych wyników, co niesie to za sobą pewne ryzyko – nigdy nie ma gwarancji, że wyrobi się przypadającą na dany okres czasu normę. Każdy, kto stawia pierwsze kroki na rynku jako handlowiec musi się liczyć z brakiem stabilizacji. Dla jednych będzie to bariera nie do przekroczenia, a dla innych napęd do działania – w końcu nic tak nie motywuje, jak świadomość posiadania wpływu na swoje własne wynagrodzenie.

Stay tuned, czyli jak nie wypaść z rynku?

Handlowcem może zostać każdy, ale idealnym handlowcem tylko nieliczni. Trzeba być niesamowicie zdyscyplinowanym, ale również nie można zapominać o doskonałej organizacji czasu. Kluczowe jest też nadążanie za wszelkimi nowinkami oraz bieżące dokształcanie. Sam z pewnością przyznasz, że z nieograniczonym dziś dostępem do wiedzy nie powinien być to problem. Odpowiednie szkolenia dla handlowców, kursy i warsztaty to elementy przed którymi nie należy uciekać, trzeba brać z nich garściami tak wiele, jak tylko potrafisz.

2 komentarze:

  1. Jak przejdzie się dobre szkolenie można góry i szczyty przenosić w tym fachu! a pieniądze nie takie głupie można z tego mieć ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobra robota,jak się jest ogarniętym można sporo wyciągnąć! ;-)

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku,dziękuję za przeczytanie tego wpisu,mam nadzieję że podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu.
Zapraszam również na Facebook : https://www.facebook.com/lekkostrawny/
Na blogu przede wszystkim ważne tematy z kategorii :
- Dom
- Rodzina
- Zdrowie
- Męskie sprawy
ZAPRASZAM

Copyright © 2012 Lekkostrawny - Dom i Ogród - Blog , Blogger