Akcent doskonały - czy warto się nim przejmować przy nauce języków?

Uczysz się języka obcego i zależy ci na tym, by móc porozumiewać się bez żadnych problemów? Z pewnością wiesz więc, że ważna jest nie tylko prawidłowa wymowa poszczególnych słów, ale również ich odpowiednie akcentowanie. Tymczasem dla wielu osób, które uczą się języka, opanowanie prawidłowego akcentu jest naprawdę kłopotliwe. Prowadzi to do sytuacji, w której zwyczajnie boimy się mówić w języku obcym. Czy jednak akcent jest naprawdę tak ważny? Czy należy się nim przejmować? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Czy akcent jest ważny?Zanim odpowiemy na pytanie, czy akcent jest ważny warto przypomnieć czym tak naprawdę jest. Mówiąc najprościej akcent to wyróżnienie niektórych sylab w słowie lub wyrazów w zdaniu za pomocą odpowiedniej intonacji. Pozwala nam sprawić, że nasza wypowiedź jest bardziej zrozumiała dla rozmówcy. Nie da się więc ukryć, że akcent jest ważny. Faktem jest jednak, że jego różnice w poszczególnych językach sprawiają, że nauczenie się prawidłowego akcentowania bywa trudne. Tym bardziej, że jest to rzecz, której uczymy się podświadomie już na etapie dzieciństwa. Z tego powodu często zdarza się tak, że nawet osoby, które biegle znają język obcy, swoim akcentem zdradzają swoje pochodzenie.


Dlaczego nie warto przejmować się nim aż tak mocno?Wiemy już, że akcent jest ważny i pomaga nam być lepiej zrozumianymi przez naszych rozmówców. Niemniej jednak naprawdę sporo osób ma problem z prawidłowym akcentowaniem, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uczeniem się języka. Warto mieć świadomość, że jest to zupełnie normalne i nie zamartwiać się trudnościami z prawidłowym akcentowaniem. Jest to oczywiście kwestia, nad którą warto pracować, niemniej jednak w przypadku języka obcego istnieją kwestie znacznie ważniejsze - opanowanie dużej ilości słów czy poznanie zasad gramatyki. To właśnie praca nad tymi kwestiami pozwoli nam porozumiewać się bez problemów i trudności, nawet jeśli nasz akcent nie będzie brzmiał idealnie.Przykładowo nacisk na te aspekty kładą kursy językowe w ESKK, poczytasz o nich więcej tutaj: https://eskk.pl/kursy-angielskiego.


Praca nad prawidłowym akcentowaniem nie musi być trudna
Nie oznacza to oczywiście, że nie warto pracować nad idealnym akcentem. Tym bardziej, że wcale nie musi to być trudne i czasochłonne. Kluczowe znaczenie ma bowiem słuchanie i powtarzanie zdań i wypowiedzi. Warto więc stawiać na takie kursy językowe, w których znajdziemy dużo ćwiczeń z lektorem. Pracować nad akcentem możemy również spędzając miło czas - oglądanie filmów czy słuchanie audycji w języku obcym to doskonały sposób na to, by opanować prawidłowe akcentowanie.
Osoby, które uczą się języka powinny dbać również o pracę nad akcentem, niemniej jednak nie jest możliwe idealne opanowanie go praktycznie “od ręki”. Nie powinno deprymować nas to i zniechęcać. Nawet jeśli nasz akcent będzie daleki od ideału i tak mamy szansę porozumiewać się bez problemu. Co więcej, większość obcojęzycznych rozmówców naprawdę nie zwraca na to uwagi. Warto więc pracować nad prawidłowym akcentem, niemniej jednak nie przejmować się nim zbyt mocno.

1 komentarz:

  1. Aby się dogadać,a akcent to już chyba tylko w biznesie czy tłumaczeniach na żywo ;-)

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku,dziękuję za przeczytanie tego wpisu,mam nadzieję że podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu.
Zapraszam również na Facebook : https://www.facebook.com/lekkostrawny/
Na blogu przede wszystkim ważne tematy z kategorii :
- Dom
- Rodzina
- Zdrowie
- Męskie sprawy
ZAPRASZAM

Copyright © 2012 Lekkostrawny - Dom i Ogród - Blog , Blogger