17-hydroksyprogesteron - dlaczego jest to jeden z najważniejszych hormonów dla naszego zdrowia?


Hormony to substancje, które rządzą naszym życiem. Mają bowiem wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm i jak się czujemy. Często jednak nie wiemy o nich zbyt wiele. Nie tylko nie znamy ich nazw, które bywają skomplikowane, ale również nie wiemy jaką pełnią funkcję. Jednym z hormonów, o którym przeciętny człowiek nie wie zbyt wiele jest 17-hydroksyprogesteron. Tymczasem ma on ogromny wpływ na nasze zdrowie. Przekonajmy się dlaczego.

Czym jest 17-hydroksyprogesteron i za co odpowiada?

To niezwykle ważny dla naszego organizmu hormon, który produkowany jest przez korę nadnerczy. To właśnie z niego wytwarzany jest kortyzol, znany nam doskonale jako hormon stresu. Gdy wytwarzany jest w odpowiedniej ilości motywuje nasz organizm do działania oraz sprawia, że jesteśmy aktywni. Jeśli jednak poziom kortyzolu jest zbyt wysoki - trudno mówić o dobrym samopoczuciu. Tymczasem zdarza się niekiedy tak, że kora nadnerczy produkuje zbyt wiele 17-hydroksyprogesteronu a tym samym również poziom kortyzolu w naszym organizmie jest znacząco za wysoki. Więcej przeczytasz tutaj.Zbyt wysoki poziom hormonu

Zbyt wysoki poziom tego hormonu może świadczyć o przeroście nadnerczy, który wymaga odpowiedniego leczenia hormonalną terapią zastępczą. Poza tym może również być sygnałem świadczącym o rozwoju nowotworu nadnerczy. Utrzymujący się wysoki poziom tego hormonu to również problemy z zajściem w ciąże, występowanie u dziewczynek wtórnych męskich cech płciowych, a także zbyt szybkie dojrzewanie u chłopców.Kiedy warto zbadać poziom 17-hydroksyprogesteronu?

Badanie na poziom 17-hydroksyprogesteronu przeprowadza się w wielu przypadkach. Jednym z nich są niemowlęta, które posiadają nieprawidłowo wykształcone genitalia. Innym chłopcy, którzy zbyt szybko zaczęli dojrzewać płciowo. Poziom tego hormonu bada się również w przypadku zdiagnozowanego przerostu kory nadnerczy oraz u kobiet, które cierpią z powodu nadmiernego owłosienia czyli hirsutyzmu. Wskazaniem mogą być również zaburzenia miesiączkowania..Jak przygotować się do badania?

Wiele osób zastanawia się jak wygląda badanie na 17 hydroksyprogesteron. Nie jest ono dla pacjenta skomplikowane czy bolesne. Polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej oraz poddaniu jej późniejszej analizie poziomu hormonu. Co ważne, pacjent, który chce wykonać to badanie, nie musi być na czczo. Ważne jednak, aby oddanie próbki krwi odbyło się w godzinach porannych - ma to związek z dobowymi wahaniami poziomu hormonów. W przypadku kobiet ważne jest, aby poddać się badaniu w pierwszym tygodniu cyklu. Na wyniki czeka się zazwyczaj od tygodnia do około 10 dni. Badanie zlecić możesz tutaj: https://diag.pl/sklep/badania/17-hydroksyprogesteron.Podsumowując, 17-hydroksyprogesteron jak wiele innych hormonów, ma niezwykle duży wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Pamiętajmy więc, że wszystkie niepokojące nas objawy oraz złe samopoczucie powinny skłaniać nas do wizyty u lekarza oraz wykonywaniu zaleconych badań diagnostycznych. Tylko dzięki nim jest bowiem możliwe wdrożenie prawidłowego i skutecznego leczenia.


1 komentarz:

Drogi czytelniku,dziękuję za przeczytanie tego wpisu,mam nadzieję że podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu.
Zapraszam również na Facebook : https://www.facebook.com/lekkostrawny/
Na blogu przede wszystkim ważne tematy z kategorii :
- Dom
- Rodzina
- Zdrowie
- Męskie sprawy
ZAPRASZAM

Copyright © 2012 Lekkostrawny - Dom i Ogród - Blog , Blogger