Mój nowy dom – Czy domy z drewna są opłacalne?

W Polsce najczęściej spotyka się dom budowany w tradycyjnej technologii murowanej. Jednak na popularności zyskują domy drewniane. Jednak współczesne domy drewniane nie przypominają tych stawianych według starego budownictwa, a dodatkowo mogą pochwalić się energooszczędnością i funkcjonalnością oraz większą trwałością.

Od czego zacząć budowę domu?

Wybór technologii murowanej jest oparty przede wszystkim na przekonaniu, że dom murowany jest solidny, trwały i ognioodporny. Fakty potwierdzają, że odpowiednio wybudowany i dobrze użytkowany obiekt murowany jest w stanie przetrwać nawet kilkaset lat. Konstrukcja domu murowanego jest oparta na ciężkim i szerokim fundamencie, a konstrukcję zapewniają ściany z niepalnych materiałów. Natomiast sam proces budowy jest długi i wymaga sporo czasu. Prace na budowie muszą być wykonywane w temperaturze powyżej pięciu stopni Celsjusza. Okres budowy wydłużają także konieczne przerwy techniczne. Natomiast prace wykończeniowe muszą poczekać do osuszenia wilgoci powstałej z powodu użycia zapraw i mieszanek budowlanych. Plusem budowy domu murowanego jest dostępność materiałów budowlanych w przystępnych cenach oraz wielu dostępnych fachowców. Dlatego też wybór technologii budowy wymarzonego domu jest podstawą przed podjęciem jakichkolwiek kroków.
Z kolei przy budowie domu drewnianego wykorzystywana jest konstrukcja, która tworzona jest z gotowych elementów i składane na miejscu budowy. Zwykle są to domy szkieletowe i z bali. Najczęściej spotyka się takie domy w takich państwach jak:

  • Kanada,
  • USA,
  • państwa skandynawskie.

Budowa konstrukcji z gotowych elementów pozwala na większą mobilność użytkowników(złożenie i ponowne zmontowanie domu jest bezproblemowe). Dodatkowo wykorzystując technologię drewnianą można w prosty sposób rozbudować już postawiony dom. Dla zwolenników drewnianych domów zaletą jest szybkie nagrzewanie się domu po włączeniu ogrzewania oraz równie szybkie wychłodzenie po jego wyłączeniu. Jednak warunkiem niezbędnym jest właściwe wykonanie ocieplenia. Domy drewniane zwykle zaopatruje się w pompę ciepła(do wytworzenia ciepłej wody) lub też rekuperację, która pozwala na odzyskiwanie ciepła. Do plusów domów drewnianych(technologia szkieletowa i z bali) zalicza się również krótki okres budowy, który może wynieść od dwóch do sześciu miesięcy, a średnio zajmuje około trzech. W domach tych używa się gwoździ i wkrętów w miejsce spoin betonowych. Ponadto drewniane domy są oparte na lżejszych fundamentach, gdyż ich ściany są cieńsze. To z kolei wpływa na większą powierzchnię użytkową przy zachowaniu takiej samej powierzchni zabudowy jak domy murowane. W przypadku domów drewnianych więcej czasu należy poświęcić na znalezienie dobrego materiału, gdyż drewno musi charakteryzować się odpowiednią wilgotnością oraz musi być poddane impregnacji oraz właściwej obróbce. W Polsce pomimo rosnącego zainteresowania domami drewnianymi wciąż jest niewiele doświadczonych ekip, które specjalizują się w budowie domów z drewna.

Jakie fakty przemawiają za domem z drewna?

Domy drewniane odznaczają się lekkością konstrukcji. Dodatkowo łatwo jest rozprowadzić instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne w budynku, gdyż drewno jest łatwiejsze do obróbki. Z tego powodu zarówno modernizacja jak i wykończenie budynku z drewna będzie tańsze i łatwiejsze niż w przypadku domów murowanych.
Warto zauważyć, że domy drewniane posiadają zdolność do regulacji wilgotności, co pozwala wytworzyć w domu korzystny mikroklimat. Z tego powodu drewniane domy są uznawane za przyjazne w użytkowaniu oraz zdrowe dla użytkowników. O żywotność budynku należy dbać i co jakiś czas impregnować we właściwy sposób oraz zapewnić ich dobry stan techniczny. Budowa drewnianego domu jest bardziej ekonomiczna niż domu murowanego. Wybierając między domem murowanym a drewnianym trzeba przeanalizować własne potrzeby oraz przewidywany sposób eksploatacji budynku.