Zadbaj o ogród na wiosnę - Lekkostrawny proponuje!

Zadbaj o ogród na wiosnę


Wiosna to czas niezwykle wytężonej pracy dla wszystkich działkowców. Drzewka owocowe, krzewy, byliny – każda roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny. Sekator przyda się do podcinania drzew i krzewów, nożyce ułatwią utrzymanie w ryzach żywopłotów i trawy, a szpadel pozwoli przygotować ziemię na pierwsze zasiewy. W jakich terminach należy wykonać poszczególne pracy, aby mieć pewność, że wiosna może na dobrze rozgościć się w naszym ogrodzie.
Przygotowanie gleby


Ogród to miejsce rekreacji i wypoczynku, ale również wytężonej pracy. To idealne miejsce na spotkania z rodziną czy znajomymi, a także na uprawę własnych warzyw i owoców. Jednak, aby wysiane nasiona wzeszły, a rośliny urosły, należy odpowiednio przygotować glebę. Sposób przygotowania zależy od tego, co będzie na niej posiane. Niektóre rośliny, np. ogórki, dynie, pomidory czy seler naciowy, wymagają bardzo intensywnego nawożenia. Planując wysiew takich warzyw należy wzbogacić glebę za pomocą obornika. Może być świeży lub granulowany – ważne jest to, aby dokładnie wymieszać ziemię z nawozem.
Rośliny korzeniowe, np. marchew czy pietruszka, nie powinny być siane w świeżo nawożonej ziemi. Ich nasiona należy wysiewać w miejscach, w których w ostatnim sezonie nie był stosowany obornik. Najmniejsze wymagania glebowe ma fasola i groch, jednak należy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie podpory.Pozostałe wiosenne prace


Wczesną wiosną należy sprawdzić wszystkie drzewa w ogrodzie i w razie potrzeby usunąć martwe lub przemarznięte gałęzie. W przypadku, gdy w mróz spowodował pęknięcie pnia drzewa, należy zabezpieczyć ranę za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Bardzo ważne jest również oczyszczenie trawników z zalegających resztek, np. zeszłorocznych liści. Warto przy tym wykonać wertykulację, czyli dopowietrzanie trawnika, która pobudzi wzrost trawy. W razie potrzeby należy dosiać trawę w miejscach, w których trawnik został uszkodzony, np. w wyniku mrozu.
2 komentarze:

  1. Wiosna w pełni,czas na pracę,oj ciężko będzie,ale się opłaca gdy się chce swoje warzywka ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. pracę ogrodowe u mnie sa teraz pelna para :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku,dziękuję za przeczytanie tego wpisu,mam nadzieję że podzielisz się swoimi przemyśleniami w komentarzu.
Zapraszam również na Facebook : https://www.facebook.com/lekkostrawny/
Na blogu przede wszystkim ważne tematy z kategorii :
- Dom
- Rodzina
- Zdrowie
- Męskie sprawy
ZAPRASZAM

Copyright © 2012 Lekkostrawny - Dom i Ogród - Blog , Blogger