Tradycje wielkanocne w Polsce

Święta Wielkanocne to najważniejsza to najstarsza i zdecydowanie najważniejsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce od lat. Przez wieki narodziło się wiele tradycji wielkanocnych, z których wiele przetrwało do dzisiejszych czasów.

Jakie są najpopularniejsze tradycje wielkanocne w Polsce? Oto kilka z nich:

Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień

Święto to obchodzone jest w Polsce już od średniowiecza. Niedziela Palmowa odnosi się do symbolicznego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ona tzw. Wielki Tydzień W tym dniu zanosimy do kościoła kolorowe palmy wielkanocne, które następnie są święcone.

Triduum Paschalne rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem, a kończy wieczorem – Wielką Niedzielą. Jest to najważniejsza msza w roku dla kościoła katolickiego. Wielki Piątek najbardziej żałobny dzień w Kościele. Celebracja kończy się urządzeniem symbolicznego grobu Chrystusa.
W Wielką Sobotę odbywa się słynne święcenie pokarmów. Do kościoła przynosi się tradycyjny koszyczek z tradycyjnymi pokarmami, które potem będziemy spożywać przy stole wielkanocnym. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć jaja, wędliny, sól, czy chrzan. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte podczas wielkanocnego śniadania, teraz jest to kwestia bardziej symboliczna i jedzenia przynosi się znacznie mniej.

Lany poniedziałek

Inaczej zwany śmigusem-dyngusem. Jest to zwyczaj lubiany głównie przez dzieci i polega na oblewaniu się nawzajem wodą. Ma to pozytywne znaczenie – oblewanie wodą zwiastuje szczęście. Obecnie, w odróżnieniu od wcześniejszych tradycji, wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków.
Często mówi się, że zmoczone tego dnia panny mają większe szanse na szybkie wyjście za mąż, a wręczenie przez chłopaka palmy dziewczynie sugerowało, że mu się podoba.

Pisanki

To jedna z najbardziej popularnych i najbardziej rozpoznawalnych tradycji świąt wielkanocnych. Podczas przygotowań do świąt malowane i ozdabiane są jajka. Bardzo często ozdabiane są kolorem czerwonym. Jest to nawiązanie do słów Marii Magdaleny. Ozdabia się je przeróżnymi wzorami, nakleja się na nie naklejki. To także świetna forma zabawy dla dzieci.

Wieszanie Judasza

To symboliczne wymierzenie sprawiedliwości zdrajcy Jezusa – Judaszowi. W tej tradycji wykonuje się kukłę ze słomy i ubiera się nią w obdarte ubrania. Kukłę wiesza się na wieży kościoła, okłada się kijami, a na końcu spala, często spotyka się też formę topienia kukły. Zależy to od regionu, jest to jednak już powoli zapomniana tradycja, która odchodzi w niepamięć.

Wiosenne porządki

Kolejną pewnego rodzaju tradycją są wiosenne porządki. Jest to idealny czas dla odświeżenia naszego domu. Każdego roku miejsce mają wielkie porządki w każdym polskim domu. Porządki to charakter symboliczny, przygotowujący każdy dom na święta wielkanocne.

Pogrzeb żuru

Jest to mniej popularna i zapomniana tradycja wielkanocna. Żur był spożywany przez cały czas postu od Środy Popielcowej. W ciągu ostatnich dwóch dni postu wylewano garnek z żurem, aby przygotować się na świąteczne dania. Ludzie na wsi zakopywali w przygotowanym wcześniej dole wspomniane potrawy, takie jak żur czy śledzie, aby móc cieszyć się kuchnią świąteczną i miłą odmianą na stole wielkanocnym.

Stół wielkanocny

Do tradycji wielkanocnych zalicza się również przygotowanie stołu, choć akurat nie musi być to bardzo wymyślne. Na stole znajduje się biały, wykrochmalony obrus, często przyozdobiony baziami. Specjalne miejsce na stole zajmuje baranek wielkanocny, który nawiązuje do tego, że Chrystus odkupił winy człowieka. Jest symbol zaczerpnięty z żydowskiej Paschy, był on symbolem łagodności i pokory.

Dziś Wielkanoc głównie kojarzona jest z malowaniem jajek, szykowaniem święconki, białą kiełbasą, żurem, wielkanocnymi babkami czy też uwielbiany przez dzieci śmigusem – dyngusem.

Sieć internet-owa umożliwia również wymianę doświadczeń i przepisów między użytkownikami, co pozwala odkrywać nowe smaki i pomysły na potrawy wielkanocne. Wirtualne spotkania rodzinne, transmitowane online, stały się coraz popularniejsze w czasie świąt wielkanocnych, umożliwiając bliskim kontakt i dzielenie się radością z odległymi krewnymi i znajomymi.